About 406SQN

Who Are We

406 Squadron was first formed as No. 6 Flight Air Training Corps on the 19th November 1945, by the amalgation of No. 5 and No. 15 Squadrons. On the 4th of September 1947, 6 Flight was conferred to the Christian Brothers College.

On the 23rd of February 1950, the flight was disbanded at the Christian Brothers College, and was raised again on the 27th Feb. 1950 at Essendon Technical School. It continued to operate for another 6 years before it was again disbanded.

In 1971, 6 Flight was re-raised at Frankston High School, but soon after moved to the Artillery Drill Hall at Railway Parade in Frankston. When the 23rd Field Battery Regiment moved to it’s new premises in Robinsons Road, Baxter, accomodation was made for the flight. No. 6 Flight was also the first flight to have a female Flight Commander – FLTLT(AIRTC) Ethne Rodgers. 6 Flight closed down as an Air Training Corps flight on 30/09/1996.

On 12 Jun 2001, twenty cadets were enrolled under 18 Flight TYABB for an interim period. These cadets were to form the initial reforming of 6 Flight – Frankston. As the Frankston Flight had not been set up at this stage they were enrolled under 18 Flight. On 01 June 2002, 406 Squadron was accredited as an operational squadron and the twenty cadets who were enrolled under 18 Flight were transferred to 406 Squadron. The squadron was initially set up with an establishment of 30 Cadets.

On 09 May 2007, 418 Squadron moved from its location at HMAS Cerberus and joined with 406 Squadron at Frankston. Both squadrons paraded together on a Wednesday evening at Frankston. The amalgamation of both squadrons became official on 31 Dec 2008 and 418 squadron ceased to exist with all staff and cadets been transferred to 406 Squadron.

The squadron presently has an strength of 90 Cadets and 6 uniform staff and 1 civilian staff. In 2018 we are hoping to increase our cadet establishment to over 100 cadets.

406SQN Staff

Commanding Officer

Warrant Officer (AAFC) Bree Neve


Following a time in the Air Training Corps where she reached the rank of Cadet Warrant Officer, Bree joined the AAFC as a staff member in April, 2004 at 418SQN (Tyabb).

During this time, she has performed many different roles at several squadrons from Training positions, Drill and Ceremonial instructor, Firearms Elective instructor, Logistics and Executive Officer at 406SQN, and in addition she also acts as Squadron Finance Officer.

She has always had a passion for Drill, and has assisted 4WG at their annual drill competition and Annual Parade, and was also the driving force behind the 406SQN Drill Team in the past.

As Executive Officer she supported the Commanding Officer in the effective running of the squadron, and in October 2017, FLGOFF(AAFC) Power recommended Bree to take over as Commanding Officer. In the beginning of 2019, Bree has also taken up a position in 4 Wing Headquarters as the Duke of Edinburgh's International Award Manger for the AAFC in Victoria.

Outside of the AAFC, Bree owns a Ballroom Dance Studio, and is a part of a Masters Ladies marching team and still finds the time to work full time some how!.

Executive Officer/ Firearms Quality Manager

Sergeant(AAFC) Tim Dawson


Tim is a former Air Force cadet reaching the rank of Cadet Corporal and went on to join the AAFC as a staff member in June 2008.

Tim has worked in the roles of Chief Instructor and Training Officer organising training programs and ensuring classes are run correctly, and more recently he took on the role of Squadron Executive Instructor, responsible for the squadron's drill and uniform standards.

Tim also assists with instructing cadets and staff in the Firearms elective, and helps supervises Live fire practices.

Due to his experiences in aviation outside of the AAFC, he regularly assists instructing Aviation subjects to cadets, along with our other aviation instructors.

Outside of the AAFC, he is kept busy working in his family's Earthmoving business.

.

.

Defence approved Helper

CIV Jane Heyblom


Jane began her time in the AAFC in 2019. Previous to this she was a valued Adult Volunteer with the Australian Navy Cadets. Jane was looking for a new outlet to give her time and joined 406 Squadron.

Defence Approved Helper

CIV Cody Weylan


Cody was previously a Cadet Flight Sergeant at the neighboring 403 SQN. Cody has come back to the AAFC as an adult volunteer in 2019 and soon hopes to return into uniform as an adult Staff member.

Defence approved Helper

CIV Gavin Miller


Cadet Staff

Cadet Squadron Warrant Officer/ Cadet Unit Safety Coordinator

Cadet Sergeant Katie Walker


Recruit Training Flight Commander/ Training Officer Operations

Cadet Sergeant Harry Green


Training Officer Operations

Cadet Sergeant Tom Russell


Chief instructor/ Training Officer Operations

Cadet Sergeant Anton Schwarze


The History of 406SQN

  • 19th November 1945

    406 Squadron was first formed as No. 6 Flight Air Training Corps, by the amalgamation of No. 5 and No. 15 Squadrons.
  • 4th September 1947

    No. 6 Flight was conferred to the Christian Brothers College.
  • 23rd February 1950

    No. 6 Flight disbanded at the Christian Brothers College.
  • 27th February 1950

    No. 6 Flight raised at Essendon Technical School. It continued to operate for another 6 years before it was again disbanded.
  • 1971

    No. 6 Flight was re-raised at Frankston High School, but soon after moved to the Artillery Drill Hall at Railway Parade in Frankston. When the 23rd Field Battery Regiment moved to it's new premises in Robinsons Road, Baxter, accommodation was made for the flight. No. 6 Flight was also the first flight to have a female Flight Commander - FLTLT(AIRTC) Ethne Rodgers.
  • 30th September 1996

    No. 6 Flight closed down as an Air Training Corps flight.
  • 12th June 2001

    Twenty cadets were enrolled under 18 Flight TYABB for an interim period. These cadets were to form the initial reforming of 6 Flight – Frankston. As the Frankston Flight had not been set up at this stage they were enrolled under 18 Flight.
  • 1st June 2002

    406 Squadron accredited as an operational squadron and the twenty cadets who were enrolled under 18 Flight were transferred to 406 Squadron. The squadron was initially set up with an establishment of 30 Cadets.
  • 9th May 2007

    418 Squadron moved from its location at HMAS Cerberus and joined with 406 Squadron at Frankston. Both squadrons have since paraded together on a Wednesday evening at Frankston.
  • 31st December 2008

    The amalgamation of both squadrons becomes official on 31 Dec 2008 and 418 squadron ceased to exist with all staff and cadets transferred to 406 Squadron.